نصب وراه اندازی سیستم های صوتی مناره های

   

  خلاصه ی پروژه:

  موضوع   گزارش پروژه نصب سیتم صوت منارهای حرمین کاظمین
  مدت نصب پروژه       6 1 روز
  تاریخ شروع     28/12/1389
  تاریخ پایان     14/1/1390
   

   

  تجهیزات مورد استفاده

      بلندگوهای هورن  Community) ساخت امریکا)

  آمپیلیفایرها (LAB.GRUPPEN ساخت سوئد)

  میکروفن (AKG ساخت اتریش)

  کنترلر بلندگو (XTA ساخت انگلیس )

  کابلهای ارتباطی (Sommerساخت آلمان)

  کانکتورها (Neutrik ساخت سوئیس)

  رک آمپلیفایر( Boschma ساخت هلند)

  تعداد بلندگوهای هورن     16 عدد
  تعداد آمپلیفایرها     4 عدد
  تعداد کنترلر     1 عدد
  تعداد میکروفن     2 عدد
  متراژ سیم مصرفی     300 مترکابل بلندگو

  600 مترکابل میکروفن و AUX

  رک آمپلیفایر     2 عدد

   

   

   

   

  موقعیت پروژه :

  مـاموریت این پروژه نوسازی و نصب سیستمهای تقویت صـدا بر روی مناره هـای مرقدین شریفـین امام موسـی بن جـعفر(ع) و امـام جواد(ع) می باشد. همانطور که در شکل زیر مشخص است تعداد این مناره ها 4 عدد می باشد. جهت بلندگو ها و زاویه پرتاب نیز در شکل زیر مشخص شده است.

  ارتفاع کف تا پشت بام 10 متر
                    ارتفاع منارها تا دهانه گلدسته 23 متر
  فاصله دومناره به عرض 30 متر
  فاصله دو مناره به طول 41 متر

  مساحت فاصله های منارها

   

   

   

  مرحله اول :

  نصب پایه ها

  در مرحله اول جهت مهار کردن پایه اصلی که در مرحله دوم توضیح داده شده از تسمه فلزی یک دور در پایین و یک دور در بالای بدنه مناره توسط تیم فنی جوشکارنصب گردید که به شکل زیر میباشد.

  بعد از نصب (مهار) پایه اصلی که به شکل U ساخته و طراحی آن به این صورت بوده که یک سر جهت جوش دادن به تسمه ویک سر دیگر به شکل T جهت نصب هورن که به صورت متحرک بوده به تسمه ها جوش داده و هورنها روی سرT در زاویه های مختلف نصب گرددید.

  که به شکل زیرمیباشد.

   

   

  مرحله دوم :

  تعیین جای کنترلرXTA و آمپلیفایرها

  این سیستم که فقط جهت پخش صوت اذان طراحی گردیده بود در تعیین جای کنترلرXTA به مشکلاتی بر خوردیم که در این خصوص توضیح داده میشود .

  در این مکان مقدس دو اتاق صوت از پیش طراحی گردیده بود که یک سیستم جهت صوت اسپیکرهای داخل حرم بوده که محل آن در روبه روی ایوان غربی بلای درب باب القریش بوده و اتاق صوت دوم که جهت هورنها که برای پخش اذان است در پشت بام داخل مناره سمت جنوب ایوان غربی واقع شده بود. که به علت اهمی بودن سیستم جدید نمی شد ما آمپلیفایرها را نه در اتاق صوت اصلی نه در اتاق صوت موذن قرار دهیم به این علت آمپلیفایرها را در پشت بام هر مناره قرار دادیم که به لحاظ فنی بیشتر از 30 متر کشیدن کابل اسپیکر باعث افت ولتاژکاهش کوالتی می شد .

  به صورت ذیل :

  و در خصوص کنترلر XTAکه باید 4 سیکنال منو از کنترلر به هر مناره کشیده می شد باز هم به علت مسافت بین اتاق صوت اصلی تا منارها طولانی بوده و به غیر بحث فنی نداشتن اپراتور جهت روشن نمودن کنترلر XTA و کل سیستم در موقع اذان صبح تصمیم بر این شد که کنترلرXTA هم در اتاق موذن قرار گیرد و بعد از نصب کنترلر یک خروجی از میکسر اتاق موذن که از برند MACKIبوده به ورودی کنترلر داده و چهار خروجی سیگنال پردازش شده منو برسرراه این خروجی بوده نصب و تنظیم گردد.

  در ضمن دو کابل سیگنال که از قبل جهت یک ورودی و یک خروجی بین دو اتاق صوت اصلی واتاق موذن که برای مانیتورینگ شنوایی موذن از اتاق صوت اصلی به اتاق موذن ویک خروجی از اتاق موذن به اتاق صوت اصلی کشیده شده بود را به همان شکل که با تغییراتی برای استفادهای خاص نصب نموده که به این شکل میباشد ما یک خروجی از اتاق صوت اصلی به میکسر اتاق موذن که اگر در صورت نیاز به پخش غیر از اذان از سمت اتاق صوت اصلی به میکسر هورنها استفاده نمودیم و کابل aux دیگر را جهت خروجی از میکسر اتاق موذن به اتاق صوت اصلی به جهت پخش اذان در سیتم داخلی حرم جهت مواقع ضروری استفاده کردیم .

   

   

  مرحله سوم و پایانی :

  برق کشی

  در قسمت پایانی جلسه ای با تیم فنی برق گذاشته و تصمیم بر این شد که جعبه فیوز تابلوی برق اصلی را در اتاق کاربر سیستم (همان موذن ) قرار داده شود که از این تابلو 4 کابل 5/2×2به هر مناره و چهار  فیوز 16 آمپر به هر خروجی  هر آمپلیفایر داده شود و یک فیوز به میکسر و کنترلر xta  نصب شود. که نتیجه این کار به این شکل بوده که سیستم نصب شده فوق طوری طراحی و تنظیم گردید که نیاز به اپراتری نبوده و کاربر که همان موذن بوده جهت استفاده از سیستم با روشن کردن سیستم از تابلو استفاده مورد نیاز را بدون دست زدن به تنظیمات استفاده کرده و سپس بعد از اتمام کار آن را دوباره خاموش کند .

  تابلوی برق در شکل

  در آخر مسئول اپراتور سیستم صوت حرم آقای ابولیس ، مسئول تیم برق آقای ابو زهرا ،تیم جوشکار ومسئولین هماهنگ کننده آقایان ابویاسمین وشکریان نهایت تشکر را داشته و به امید کارهای بزرگتر دراین خصوص با برادران بزرگوار  را دارم .

  ضمنا ،آرشیوی ازعکسهای پروژه در یک سی دی ضمیمه گزارش میباشد.

  عنایت الهی و توقیق روزافزون شما بزرگوران را از خداوند خواهانم

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  2 × یک =